8. marec zvyknú často mocní tohto sveta zneužívať na naháňanie politických bojov, zvyšovanie sympatií a vytváranie dojmu, že skvalitňujú život druhým. Karafiáty, estrády, trápne vtipy a vyprázdnené slová o tom, „čo by bol svet bez žien“. V týchto dňoch práve Medzinárodný deň žien využil ruský prezident V. Putin na to, aby pred poslušnými ruskými letuškami (a je teraz úplne irelevantné, či tam spolu skutočne sedeli) ospravedlnil a odobril „znásilnenie“ Ukrajiny a jej ľudí.

Tak nám všetkým cynicky pripomenul pravý význam MDŽ ako nikdy predtým. Sviatok MDŽ ako symbol odporu a boja za slobodu. Preto dnes chceme vzdať hold ukrajinským ženám a dievčatám, ktoré nám v týchto dňoch bolestne ukazujú, akú cenu má sloboda a mier.

 

Sú to ženy, ktoré vo vojnách ako je táto trpia niekoľkonásobne.

 

Boja sa o svoje deti, partnerov, rodičov.

 

Musia opustiť svoje bezpečie a to, čo je im drahé.

 

Stávajú sa terčom vykorisťovania a sexuálneho násilia v najhoršej podobe.

 

Ukrajinské ženy však berú do rúk aj zbrane, aby bránili seba a svojich blízkych. Ošetrujú ranených a ostávajú sa starať o siroty, starých a chorých ľudí. Rodia a pomáhajú rodiť deti v nepredstaviteľnych podmienkach. Ešte niekoľko dní dozadu ráno vstali, pripravili raňajky, urobili si make-up, zaviedli deti do školy a šli do práce. Z jedného dňa na druhý sa z robotníčok, lekárok, vedkýň, novinárok či modeliek stali bojovníčky.
Myslíme na vás každým dňom a veríme v skoré ukončenie vojny a násilia. Mier Ukrajine! Sláva ukrajinským ženám a dievčatám!